Zagospodarowanie przestrzeni magazynowej – optymalizacja i najczęstsze praktyki

Różnego rodzaju przestrzenie magazynowe są nieodłącznym elementem działań wielu mniejszych i większych firm. W zależności od obszaru, w jakim działa określona marka oraz od tematyki, jakiej dotyczy jej działalność – przestrzenie magazynowe mogą się od siebie różnić. Jednak bez względu na to, do jakich konkretnie celów jest wykorzystywana taka hala, za każdym razem chodzi przede wszystkim o to, aby korzystanie z niej było dla przedsiębiorcy jak najbardziej efektywne.

Aby wynajmowana lub posiadana na własność przestrzeń magazynowa jak najlepiej spełniała swoje zadanie, tj. pozwalała jej użytkownikom na przechowywanie możliwie największej liczby towarów w jednym miejscu, warto zastanowić się nad procesem optymalizacji zagospodarowywania takiego wnętrza. Jakie praktyki są najczęściej stosowane, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie? Na czym dokładnie polega właściwe zagospodarowywanie przestrzeni magazynowej? Na które elementy takich działań warto zwrócić szczególną uwagę?

Regały magazynowe

Optymalizacja – co to takiego?

Optymalizacja to pojęcie z pogranicza wielu różnych dyscyplin. Oznacza ono poszukiwanie i wyznaczanie najlepszego możliwego rozwiązania określonego problemu. Optymalizacja może odnosić się również do planowania przestrzeni, dlatego tak dobrze sprawdza się w przypadku zagospodarowywania przestrzeni magazynowej.

Zagospodarowanie przestrzeni magazynowej – na czym polega?

Decydując się na prowadzenie własnego biznesu, wiele osób zadaje sobie pytanie: „Na czym polega potrzeba zagospodarowania przestrzeni magazynowej?”. To bardzo ważne zagadnienie, ponieważ wpływa ono bezpośrednio na dalsze działania przedsiębiorstwa. Istotą gospodarki magazynowej jest stworzenie optymalnych warunków zapewniających ciągłość zaopatrywania produkcji, kompletowania i dystrybucji materiałów w obrębie przedsiębiorstwa przemysłowego.

Proces właściwego zagospodarowywania każdej przestrzeni jest wyjątkowo złożony i wymaga uwzględnienia wielu aspektów, które wspólnie mają znaczący wpływ na efektywność pracy i wygodę korzystających z niej osób. Podobnie jest w przypadku zagospodarowywania przestrzeni magazynowej. Dzięki najlepszemu rozmieszczeniu na niej poszczególnych stref funkcjonalnych, często dedykowanych poszczególnym grupom przechowywanych towarów, możliwe staje się maksymalne usprawnienie działań magazynu. Wiele zależy również od ścieżki, którą każdego dnia przebywają określone produkty, aby finalnie znaleźć się w rękach właścicieli i spełnić swoje zadanie. Właśnie od tego, jakie są kolejne etapy tej drogi, w dużej mierze zależy ostateczny kształt przestrzeni magazynowej.

Planując albo rozpoczynając proces zagospodarowywania przestrzeni magazynowej, nie należy zapominać również o wpływie warunków zewnętrznych na cały proces. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że lokalizacja magazynu w istotny sposób wpływa na jego projektowanie i późniejsze funkcjonowanie.

Zagospodarowywanie przestrzeni magazynowej – najczęściej stosowane praktyki

Podczas procesu zagospodarowywania przestrzeni magazynowej dużą uwagę poświęca się opisom poszczególnych magazynów, jak i poszczególnym parametrom magazynu. Znaczenie ma również logistyka magazynowa, czyli wszelkie aspekty związane z transportem, przewożeniem i dystrybucją zasobów magazynowych na co dzień przechowywanych w przestrzeniach magazynowych. Właściwe zaplanowanie logistyki magazynowej znacząco usprawnia wszelkie pozostałe procesy wchodzące w skład funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.
Istotnym elementem procesów optymalizacji przestrzeni magazynowej jest też wydzielanie wspomnianych wcześniej stref magazynowych, dzięki którym cała przestrzeń jest dzielona na mniejsze fragmenty w zależności bieżących potrzeb. Aby we właściwy sposób wyznaczyć strefy magazynowe, należy na początku ustalić całkowitą powierzchnię magazynu wyrażoną w metrach kwadratowych. Następnym krokiem jest wyznaczenie obszaru, na którym miałyby być składowane zasoby magazynowe. Na koniec należy ustalić maksymalną wysokość składowania i na tej podstawie wyliczyć niezbędną powierzchnię magazynową.

Akcesoria do przechowywania

Czynnikiem wpływającym na zagospodarowanie przestrzeni magazynowej, poza rodzajem przechowywanych towarów, są również:

  • typy regałów lub innych konstrukcji służących do przechowywania;
  • rodzaj wykorzystywanych palet (Europalety, etc.);
  • projekt magazynu (układ pomieszczeń i stref);
  • sposób kompletowania poszczególnych zamówień.

Podsumowanie

Zagospodarowanie przestrzeni magazynowej to kompleksowy proces, który wymaga od zaangażowanych w niego osób znajomości kolejnych etapów kompletowania, uzupełniania i dystrybucji zasobów magazynowych, a także specyfiki działania konkretnego przedsiębiorstwa przemysłowego. Właściwie zaprojektowany i wyposażony magazyn pozwala na zwiększenie efektywności podejmowanych w nich działań i sprawia, że firma ma szansę działać prężniej niż dotychczas. Różnorodne metody optymalizacji przestrzeni magazynowych, a także praktyki służące do właściwego ich zaplanowania to zagadnienia, które warto poznać i stosować na co dzień podczas prowadzenia przedsiębiorstwa.

Udostępnij lub zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *