W jakich pomieszczeniach powinny znajdować się gaśnice?
W obowiązku właściciela nieruchomości, zarządcy, a także pracodawcy jest zapewnienie obiektom odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej. Szczególnie w przypadkach, gdy w budynkach znajdują się materiały łatwopalne, które podnoszą ryzyko zajęcia terenu ogniem.
W takich wypadkach odpowiednie przepisy regulują – jaki i gdzie powinny być rozmieszczone gaśnice oraz systemy przeciwpożarowe.
Rozmieszczenie gaśnic a przepisy
- Rozmieszczenie i obowiązek posiadania gaśnic regulują konkretne ustawy. To właśnie z nimi powinien zapoznać się zarówno pracodawca, jak i zarządca, by zapewnić w obiekcie odpowiednie warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Rozmieszczenie gaśnic w budynkach określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719).
- Rozmieszczenie gaśnic na stacjach paliw określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. 2005 nr 243 poz. 2063).
- Rozmieszczenie gaśnic w samochodach określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2022).
Czy posiadanie gaśnicy jest obowiązkowe?
Gaśnica jest obowiązkowa na stacjach paliw, w samochodach oraz określonych obiektach. Te ostatnie dzieli się na 5 kategorii zagrożenia ludzi:
- ZL I – obiekty, w których jednocześnie może przebywać ponad 50 osób niebędących ich stałymi użytkownikami np. supermarkety, kina, hale widowiskowe.
- ZL II – obiekty, w których przebywają osoby o ograniczonej zdolności poruszania się np. domy starców, szpitale, przedszkola.
- ZL III – obiekty użyteczności publicznej (niezakwalifikowane do ZL I i ZL II) np. budynki administracyjno-biurowe, czy małe sklepy.
- ZL IV – obiekty mieszkalne np. domy, bloki.
- ZL B – obiekty zamieszkania zbiorowego np. hotele, internaty, akademiki.
W zależności od kategorii, do której dany obiekt zostanie zakwalifikowany – będą obowiązywały inne wymagania ppoż, które będzie musiał spełnić. Należy jednak wiedzieć, że na każde 100 m2 powierzchni powyższych stref (bez ZL IV) powinno przypadać 2 kg środka gaśniczego – w przypadku, gdy brak ochrony stałym urządzeniem gaśniczym. Z kolei obiekty zakwalifikowane do ZL IV, czyli mieszkania i domy nie wymagają wyposażenia w gaśnice.
Gdzie rozmieścić gaśnice w obiektach?
Gaśnicy nie można umieścić w obojętnym miejscu – powinno ono być widoczne i dostępne. Obszar ten nie może być narażony na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła. Gaśnica powinna się znajdować w szczególności:
- przy wejściach do budynków,
- na klatkach schodowych,
- na korytarzach,
- przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz.
Ponadto w budynkach wielopiętrowych gaśnicę należy umieścić na każdej kondygnacji – jeśli warunki na to pozwalają.
Warunki rozmieszczenia gaśnicy w obiektach
Poza miejscami, w których powinna znajdować się gaśnica pracodawca w zakładzie pracy lub zarządca obiektu powinni wziąć pod uwagę warunki techniczne:
- gaśnica może być oddalona najdalej o 30 m od przebywającej w obiekcie osoby,
- gaśnica powinna mieć zapewniony dostęp o szerokości najmniej 1 m,
Należy wziąć także pod uwagę, jakiego rodzaju pożar w danym miejscu może wybuchnąć. To istotne ze względu na wybór gaśnicy, gdyż istnieje kilka rodzajów. Każdy wykazuje inną skuteczność gaszenia, w zależności od typu zajętego materiału. W związku z tym wyróżnia się gaśnice do pożarów z grup:
- materiałów stałych pochodzenia organicznego,
- cieczy i materiałów stałych topiących się,
- gazów,
- metali,
- tłuszczów i olejów.