Ubrania robocze dla dekarzy – czym kierować się wybierając buty oraz spodnie?
Dekarz to niebezpieczny zawód, który wymaga odwagi, sprawności fizycznej, a także koncentracji. Osoby wykonujące prace dekarskie narażone są na ryzyko poślizgnięcia się, upadku z dużej wysokości, a także przecięcia ostrym narzędziem lub materiałem. W celu zminimalizowania ryzyka wypadku, a także zapewnienia maksymalnego komfortu pracy, warto sięgnąć po profesjonalny strój dekarski, dostępny w dobrych sklepach.
Jakie cechy powinny mieć buty dla dekarza?
Wybierając buty dla dekarza, trzeba zwrócić szczególną uwagę na poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają, a także wygodę noszenia. Podczas wykonywania prac na dachach, dekarze narażeni są głównie na ryzyko poślizgnięcia się i upadku z wysokości. W takim razie, jakie buty robocze do chodzenia po dachu sprawdzą się najlepiej? W celu zminimalizowania zagrożenia stosuje się specjalne obuwie z antypoślizgową podeszwą, wykonaną z dwuwarstwowej mieszanki gumowo-poliuretanowej, zapewniające dobrą przyczepność nawet na mokrej nawierzchni. Montaż popularnych w ostatnim czasie blachodachówek znacząco ułatwiają buty dekarskie, które poprawiają przyczepność do tego śliskiego i gładkiego materiału. Warto pamiętać, że osoby pracujące na dachach ulegają również wypadkom spowodowanym upadkiem ciężkich lub ostrych przedmiotów na stopy. Wiedząc o tym, trzeba wiedzieć, jak wybrać buty dekarskie, aby przeciwdziałać skutkom takich nieprzewidzianych sytuacji. Specjalistyczne obuwie z przeznaczeniem na dachy powinno mieć nakładki na palce, zabezpieczające przed tego rodzaju urazami. Poza odpowiednim poziomem bezpieczeństwa istotne znaczenie ma również wygoda i komfort. Profesjonalne produkty są lekkie, a dodatkowo skutecznie absorbują wilgoć, chroniąc stopy przed nadmiernym poceniem. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w sezonie letnim, gdy powierzchnia dachu ulega silnemu nagrzaniu. Obuwie wyposażone w system chroniący stopy przed przegrzaniem oznaczone jest symbolem HI (Heat Insulated) lub HRO (Heat Resistand Outsole).
Jak wybrać nie tylko buty dekarskie, ale i inne elementy stroju roboczego?
Istotnym elementem wyposażenia osób pracujących przy budowie dachów są spodnie. Podstawowe cechy, jakimi powinny się wyróżniać spodnie dla dekarzy to wygoda, funkcjonalność, wytrzymałość oraz estetyka. W zależności od preferencji pracownik ma do wyboru modele na szelkach lub z regulacją w pasie. Niezwykle ważny jest odpowiedni krój, niekrępujący ruchów i pozwalający na swobodne poruszanie się po dachach. Funkcjonalność spodni znacząco podnoszą zapinane kieszenie na podręczne narzędzia i akcesoria. Szukając wysokiej jakości produktów, warto zwrócić uwagę, czy są wyposażone w praktyczne nakolanniki. W związku z tym, że podczas budowy dachu dekarz jest otoczony ostrymi krawędziami oraz narzędziami, spodnie dekarskie powinny być wytworzone z materiałów odpornych na rozdarcie i inne uszkodzenia mechaniczne. Coraz więcej osób przy wyborze fachowca zwraca uwagę na jego wygląd. Podczas wyboru spodni dekarskich warto więc również wziąć pod uwagę ich estetykę i kolor. Kompletując odzież roboczą dla dekarzy nie należy zapominać o elementach uzupełniających, takich jak rękawice.
Profesjonalne rękawice dekarskie powinny być wygodne i chronić przed ewentualnym przecięciem dłoni. W sprzedaży dostępne są produkty wykonane z przędzy rdzeniowej pokrytej PVC lub pokryte kevlarem i wzmocnione skórzaną wkładką. O jakości rękawic świadczą atesty bezpieczeństwa oraz normy. Poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają rękawice, określony jest za pomocą cyfr z przedziału od 0 do 4, gdzie 4 oznacza najbezpieczniejsze modele. Wyroby przeznaczone na rynek europejski muszą być zgodne z normą EN 420:2003. Przed dokonaniem zakupu warto też zwrócić uwagę na rozmiar. Tylko odpowiednio dopasowane rękawice zapewnią wygodę i pewny chwyt.
Odpowiednie wyposażenie pracowników wykonujących prace wysokościowe na dachach, zawsze w niebezpiecznych warunkach, wymaga odpowiedniego wyposażenia. Aby zapewnić sobie należytą ochronę podczas wykonywania powierzonych obowiązków koniecznie trzeba wiedzieć, jakie buty do chodzenia po dachu będą odpowiednie, gdzie je kupić oraz jak dopasować do nich resztę pracowniczego asortymentu.
Nie wszystkie buty nadają się do wyjścia na dach i do pracy. To zadanie nie jest przeznaczone dla typowych butów sportowych czy półbutów niemających odpowiedniej podeszwy, a z całą pewnością nie jest to zadanie dla domowych klapek czy sandałów. Odpowiednie obuwie do pracy dekarskiej zagwarantuje bezpieczeństwo, dlatego rozważny wybór butów to nie tylko prawny obowiązek, ale i możliwość zapewnienia sobie komfortu i ochrony. A zatem, jak wybrać buty dekarskie? Które rodzaje obuwia są trwałe i chronią przed urazami czy poślizgnięciem się? Słowem, jakie buty robocze do chodzenia po dachu powinien posiadać każdy dekarz?
Jakie buty dla dekarza zapewnią odpowiednią przyczepność oraz w jaki sposób?
Najważniejszym zadaniem roboczych butów przeznaczonych do prac wysokościowych, jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla stopy, zostawiając na drugim planie kwestie czysto estetyczne. W takim razie, jakie buty robocze do chodzenia po dachu trzeba wybrać, aby czuć się w pełni bezpiecznie na nieraz śliskich czy zagruzowanych, płaskich powierzchniach? Wybierając buty do pracy na dachu należy wybierać modele o bardzo przyczepnej podeszwie, idealnej do pokryć dachowych, najlepiej antypoślizgowej. Podeszwy muszą zapobiegać ślizganiu się i zsuwaniu z dowolnej powierzchni. Jeden zły ruch może spowodować wizytę w szpitalu, więc inwestycja w obuwie o dużej przyczepności w takich zawodach jest niezbędna.
Bieżnik obuwia do prac dekarskich powinien być zaprojektowany z myślą o ich przyczepności, cechować się wysoką amortyzacją we wkładce, zapewniającą wygodę i dobre podparcie kostki.
Jakie buty do chodzenia po dachu wybrać, czyli buty gumowe i PCV w praktyce
Jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie buty dla dekarza będą odpowiednie pod względem wykonania i zastosowanych materiałów, musisz szczególną uwagę zwrócić na obuwie gumowe i PCV, dlaczego? Gruba gumowa podeszwa jest najlepszą możliwą opcją dla bieżnika, prawdopodobnie najbardziej krytycznej części buta przeznaczonej na dachy. Guma jest trwała i wysoce łatwa w konserwacji, dzięki czemu bieżnik nie zużywa się szybko, a jednocześnie jest wystarczająco plastyczny, aby zapobiegać wszelkiego rodzaju poślizgom.
Jak wybrać buty dla dekarzy, jeśli sklep oferuje taką różnorodność modeli?
Pomimo specyficznego charakteru pracy, jakim jest zawód dekarza, w dobrych sklepach oraz bezpośrednio u producentów można znaleźć całą masę różnorodnych modeli do wyboru. Buty do chodzenia po dachach powinny być dość elastyczne i odpowiednio się zginać, aby umożliwić maksymalny zakres ruchu, wymagany do wspinania się po różnych stopniach nachylenia dachów, czołgania się na rękach i stopach lub klęczenia w celu przymocowania gontów dachowych. Tak samo, jak w przypadku typowego obuwia roboczego, buty na dachy również mają amortyzowane wkładki, które pochłaniają wstrząsy, zapobiegając nadmiernemu zmęczeniu stóp podczas długich prac dachowych. Wśród dostępnych modeli można rozpatrywać te wyposażone w skórzane lub zamszowe cholewki, elastyczne i zapewniające swobodę ruchów, a jednocześnie trwałe i wytrzymałe nawet podczas najcięższych prac.
Jak wybrać buty dekarskie, żeby dostosować je do niskich i wysokich temperatur?
Nie wszystkie prace dekarskie odbywają się zawsze w słoneczne i bezchmurne dni. Uszkodzony dach nie poczeka na ciepłe dni, tym bardziej, gdy budynek jest zamieszkały. Pracownicy podczas pracy w chłodne dni najbardziej cenią sobie ocieplane obuwie, które zapewni odpowiedni komfort termiczny i będzie przeciwdziałać długofalowym, negatywnym skutkom, znacznie poważniejszym, niż chwilowe przemarznięcie. W trudnych warunkach niezastąpione okazują się modele o antypoślizgowych, elastycznych podeszwach, pozwalających na bezpieczne poruszanie się po mokrych powierzchniach. Kiedy jednak zbliżają się gorące, letnie dni, musimy mieć na uwadze, iż wraz z nimi dach także będzie się nagrzać do bardzo wysokich temperatur. Jakie buty dla dekarza zagwarantują optymalne środowisko w takich warunkach? Najlepsze na lato są grube, izolowane gumowe podeszwy, chroniące stopy przed intensywnym ciepłem dachu i zapewniające stopom wentylację.
Podsumowanie, czyli ostatecznie jakie buty robocze do chodzenia po dachu warto mieć?
Odpowiednie wyposażenie w profesjonalne obuwie na dachy zdecydowanie poprawia nie tylko komfort pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Antypoślizgowe podeszwy gwarantują znacznie mniejsze narażenie się na utratę przyczepności na każdym rodzaju podłożu, w tym na śliskich powierzchniach. Grube, ale elastyczne gumowe podeszwy zapewniają komfort pracy niezależnie od kąta położenia stopy oraz odpowiednie dla niej podparcie.
Jeśli nie możesz się zdecydować, jakie buty do chodzenia po dachu chcesz wybrać dla siebie lub dla swoich pracowników, to specjalistyczne sklepy mające w swojej ofercie obuwie robocze związane z taką pracą z pewnością udzielą porad dotyczących właściwego zakupu.