Poradnik stosowania wykrywaczy metali dla początkujących
„Czy chodzenie z wykrywaczem metali jest legalne?” – takie pytanie z pewnością zadaje sobie wielu miłośników przygody, którzy marzą o odkryciu wielkiego skarbu. Zaraz potem, pojawiają się wątpliwości dotyczące wyboru najlepszego sprzętu i sposobu jego użytkowania. Nie od dziś wiadomo przecież, że ziemia skrywa wiele nieznalezionych dotychczas cennych kruszców, które tylko czekają, aby je odkryć. Czy taki proceder wykonywany na własną rękę jest jednak zgodny z polskim prawem? A jeśli tak, to na co należy zwrócić szczególną uwagę? Oto najważniejsze informacje dla początkujących użytkowników wykrywaczy metali. W naszym artykule wskażemy, jak działa wykrywacz metalu, ile kosztuje wykrywacz metalu oraz jak ustawić wykrywacz metalu, aby poszukiwania były owocne. Zapraszamy do lektury!
Czy wykrywacz metalu jest legalny – prawo w Polsce
Temat zgodności wykrywaczy metali z polskim prawem powrócił, kiedy w życie weszła nowelizacja przepisów dotycząca „poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków”. Według artykułu 109 c Ustawy o ochronie zabytków, za bezprawne stosuje urządzenia elektryczne w celu odnalezienia tychże, podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do 2 lat. Po nowelizacji ustawy, wśród miłośników odkryć pojawiły się wątpliwości dotyczące definicji zabytku. Każdy bowiem rozumiał ją inaczej, co uniemożliwiało jednoznaczne stosowanie się do obostrzeń. Co więcej, stosunkowo trudne do udowodnienia stało się to, czy odwiedzająca dany teren osoba faktycznie ma zamiar odnaleźć jakiś zabytek (z reguły mowa tu o ruchomościach), czy tylko eksploruje przestrzeń na przykład w celach rekreacyjnych.
Wykrywacz metalu – jak interpretować prawo?
Odpowiadając na pytanie, czy wykrywacz metalu jest legalny, należy wskazać, że jeśli decydujemy się na korzystanie z wykrywacza metali (bez wątpienia należącego do urządzeń elektronicznych), musimy pamiętać, że bez wyraźnego zezwolenia nie wolno nam prowadzić takich poszukiwań. Możliwe jest jednak uzyskanie odpowiednich zgód, których lista zawarta została w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 22.08.2018 r. Co więcej, o tym, czy dany przedmiot lub materiał znaleziony w ziemi jest zabytkiem, decydują obecnie pracownicy Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków. Niejednokrotnie zdarza się więc, że opinie na temat znalezionych za pomocą wykrywacza metali ruchomości różnią się, co nie pozwala na jednoznaczną klasyfikację prawną czynności wykonywanych przez detektorystów. Warto przy tym pamiętać, że aby posiadać wykrywacz metali, mieszkając w Polsce, takie zezwolenie nie jest potrzebne.
Wypożyczenie wykrywaczy metali
Aby móc, choć na chwilę zostać poszukiwaczem-amatorem, nie trzeba jednak od razu kupować sprzętu. W naszym kraju istnieją różnorodne wypożyczalnie detektorów metali, prowadzone przez znawców i pasjonatów tego tematu. Nie tylko pomogą oni wybrać najlepszy do określonych potrzeb i oczekiwań sprzęt, ale również przeprowadzą podstawowe szkolenie, wskażą jak ustawić oraz jak działa wykrywacz metalu i odpowiedzą na wszystkie pytania, nurtujące przyszłych odkrywców skarbów.
Jak działa wykrywacz metalu?
Najprostsza definicja detektora metali zakłada, że wytwarza on pole magnetyczne, które następnie przenika w głąb ziemi. Jeśli przy tej okazji napotka przedmiot wykonany z metalu wraz z jego własnym polem elektromagnetycznym, zostanie to zasygnalizowane przy pomocy dźwięku lub światła. Oczywiście, na rynku są dziś dostępne urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak: wybór rodzaju szukanego przedmiotu (moneta, biżuteria, etc.), częstotliwość pracy wykrywacza czy głębokość poszukiwań, dlatego to jak działa wykrywacz metalu, zależy w dużej mierze od rodzaju wybranego sprzętu.
Jak przygotować się do używania wykrywacza metali?
Przede wszystkim, konieczne jest zdobycie różnorodnych pozwoleń z Urzędu Ochrony Zabytków. Do tradycyjnego podania w formie papierowej, trzeba też dołączyć m.in. informacje na temat obszaru, który zamierzamy przeszukać oraz powodu prowadzenia poszukiwań. Konieczne jest również dołączenie do wniosku mapy wybranego przez nas obszaru. Co więcej, przygotowując się do pierwszej wyprawy, warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których występują stanowiska archeologiczne. Omijając je, nie tylko nie narazimy się na niechęć ze strony wykwalifikowanych archeologów, ale również zminimalizujemy ryzyko odnalezienia zabytków. Nie należy również zapominać o wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia na przeszukiwanie terenu od jego właściciela. Może nim być zarówno osoba prywatna, jak i na przykład nadleśnictwo.
Jaki wykrywacz metalu kupić?
Wiele osób, zanim rozpocznie swoje poszukiwania i rozwijanie pasji zastanawia się jaki wykrywacz metalu kupić? Otóż wybierając pierwszy detektor, warto rozważyć jego wypożyczenie. Mamy wówczas pewność, że zostaniemy dokładnie poinstruowani, a także, że sprzęt, za który zapłacimy, zostanie możliwie najlepiej dopasowany do naszych oczekiwań i umiejętności. Jeśli jednak poszukiwanie metali stanie się naszą pasją, możemy udać się do specjalistycznego sklepu, którego pracownicy pomogą w wyborze najbardziej opłacalnego modelu dostępnego na rynku, a także wskażą jak ustawić wykrywacz metalu. Po załatwieniu wszystkich formalności nie pozostaje już nic innego, jak tylko rozpocząć poszukiwania.
Ile kosztuje wykrywacz metalu?
Cena wykrywacza metali nie jest wysoka, a wszystko przez to, iż na rynku znajdziemy wiele modeli o różnych parametrach. Ceny u nas zaczynają się już od 170 złotych. Najdroższy model można kupić w cenie około 500 złotych. Wszystko zależy od parametrów, rodzaju częstotliwości, danych technicznych i ogólnych cech urządzenia. To ile kosztuje wykrywacz metalu, jest zależne od tego, czego oczekujemy od danego urządzenia. Na początek można wybrać najprostszy model.
Jak ustawić wykrywacz metalu?
Ustawienia wykrywacza metalu najlepiej rozpocząć od zapoznania się załączoną do każdego modelu instrukcją obsługi. Z pewnością odpowie nam na pytanie, jak ustawić wykrywacz metalu. Należy wiedzieć, że konieczne jest ustawienie częstotliwości. Wszystko zależy od tego, z jaką glebą mamy do czynienia oraz czego szukamy. Wysoka częstotliwość wykrywacza metali pozwala znaleźć najmniejsze drobiazgi z różnych metali. Co ważne, istnieją fantastyczne modele wykrywaczy, które pozwalają na ustawienie urządzenia do poszukiwania konkretnych metali np. złota, srebra czy żelaza. Czytelna instrukcja z pewnością pozwoli szybko ustawić urządzenie.
Wykrywacz metalu – podsumowanie
Decydując się na używanie wykrywacza metali, nie wolno zapominać o obowiązującym w Polsce prawie. Jeśli podczas poszukiwać odnajdziemy pamiątki historyczne (medale, ordery, etc.) lub jakiekolwiek przedmioty uchodzące za zabytki, należy o tym fakcie niezwłocznie poinformować o tym organy władzy terytorialnej (burmistrza, wójta, prezydenta). Jeżeli natomiast natrafimy na niewybuchy lub inne niebezpieczne znaleziska, w pierwszej kolejności powinniśmy zawiadomić o tym fakcie policję.