Odkręcanie starych śrub – poradnik majsterkowicza

Zapieczona śruba popsuła Ci humor? Nie martw się, nie ma wyzwania, z którym byś sobie nie poradził, przy odrobinie specjalistycznej wiedzy. Jeśli mierzysz się z pytaniem, jak odkręcić śrubę, która mocno trzyma, ten artykuł jest dla Ciebie.

Stara śruba czyli złośliwość rzeczy rdzewiejących

Korozja dotykająca śruby może znacząco utrudnić ich odkręcenie. Kiedy żelazo utlenia się, następuje korozja metalowej powierzchni i powstaje rdza. Stajemy wtedy przed wyzwaniem, jak odkręcić zapieczoną śrubę. Rdza pojawiająca się na gwintach i nakrętkach („od środka”) sprawia, że śruba przy próbie odkręcenia jest zablokowana. Kiedy rdza rozrasta się też na zewnętrznej części zakręconej śruby, jej odkręcenie jest wyjątkowo trudne, bo kształt klucza nie jest już odpowiedni do nieregularnego kształtu skorodowanego elementu.

Wykrętaki

Jak odkręcić zapieczoną śrubę?

Czy znasz zasadę obowiązującą lekarzy: „primum non nocere” (przede wszystkim nie szkodzić)? Okazuje się, że przyda się ona też majsterkowiczom i mechanikom! Podczas prób odkręcenia zapieczonej śruby łatwo możemy doprowadzić do uszkodzenia łebka śruby, tzw. omknięcia. Chcemy tego za wszelką cenę uniknąć.

Klucze warsztatowe

Zanim zabierzemy się za odkręcanie starych śrub, należy je maksymalnie oczyścić z rdzy i innych zanieczyszczeń. Przy próbach odkręcania starej śruby za pomocą klucza, jest bardzo istotne, aby utrzymywać klucz w odpowiedniej płaszczyźnie, gdyż odchylanie go może spowodować uszkodzenie łebka śruby i jeszcze większy problem, niż mieliśmy do tej pory.

Sięgnijmy przy tym po klucz oczkowy, nigdy płaski, ponieważ klucz oczkowy ma więcej punktów styczności ze śrubą i nie będzie się ślizgał. Ofertę kluczy oczkowych znajdziesz tutaj. Używając narzędzi jak najwyższej jakości, minimalizujemy ryzyko zniszczenia łebka śruby. Jeśli jesteśmy w stanie nałożyć klucz oczkowy na śrubę (nakrętkę), poruszamy nim na przemian ruchem odkręcającym i zakręcającym, tak aby poluzować zapieczony element.

Jak prawa fizyki pomogą w odkręceniu starej śruby

Jeśli zastanawiasz się, jak odkręcić starą śrubę, zalecamy… lekcję fizyki. Jak wiadomo, użycie dłuższego ramienia klucza będzie skutkować większą siłą przyłożoną na śrubę. Dlatego możemy użyć przedłużki nakładanej na klucz. Siłę działającą na śrubę możemy także zwiększyć poprzez uderzenie w klucz, przy czym nadal ryzykujemy omknięcie. Ryzykowną metodą jest również stukanie młotkiem w łebek śruby. Narażamy się wtedy na jego uszkodzenie, zyskujemy natomiast możliwość naruszenia skorodowanych warstw.

Kolejną lekcją, którą pamiętamy z fizyki, jest to, że w niskich temperaturach ciała zmniejszają swoją objętość. Dlatego warto zaopatrzyć się w preparat chłodzący, który wpłynie na zmniejszenie się śruby. Z kolei, żeby „powiększyć” i poluzować nakrętkę, należy ją ogrzać. Przy używaniu do tego celu palnika, pamiętaj o zastosowaniu odzieży ochronnej, którą możesz znaleźć tutaj.

Stare śruby

W przypadku, gdy nie zależy nam bardzo na czasie, możemy nasmarować śrubę naftą. Nafta zadziała na rdzę jak rozpuszczalnik, jednak jej oddziaływanie będzie powolne. Warto wiedzieć, że dostępne są specjalne preparaty penetrujące, jednak również w ich przypadku po zastosowaniu trzeba będzie odczekać kilka – kilkanaście godzin.

Ostatni akapit ratunku – wykrętaki do śrub

Dużo mówiliśmy o tym, żeby unikać zerwania łebka śruby. Co jeśli mleko już się rozlało? Nie ma co płakać nad zerwanym łebkiem! Jeśli jesteśmy w sytuacji podbramkowej, kiedy łebek śruby uległ już zniszczeniu, pozostaje nam udać się na stronę Ferpol i zaopatrzyć się w wykrętaki do śrub. Jest to ostatnia deska ratunku w wypadku zerwanej śruby.

Udostępnij lub zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *