Malowanie natryskowe – poradnik dla początkującego oraz potrzebne narzędzia
Malowanie natryskowe jest techniką, w której powierzchnia jest pokrywana przy pomocy pistoletu lakierniczego, zwanego także natryskowym. Pistolet wykorzystywany podczas malowania może mieć dwojaką funkcjonalność. Obecnie możliwe jest bowiem korzystanie zarówno z pistoletów ręcznych, jak i automatycznych. Jakie są pomiędzy nimi podstawowe różnice? Pistolet ręczny musi być przesuwany nad malowaną powierzchnią. W związku z tym do korzystania z niego niezbędne jest pewne doświadczenie oraz zebranie podstawowych informacji w tym temacie. Natomiast pistolet automatyczny jest narzędziem stacjonarnym, które umieszcza się na bloku montażowym. Sprawia on, że jednorodny strumień farby jest wypuszczany wprost na malowaną powierzchnię, zapewniając oczywiście estetyczny efekt. Tego typu narzędzie również wymaga pewnego przygotowania, przed rozpoczęciem korzystania z niego. Jak zatem się przygotować do wykonania takiej pracy, jeśli jesteśmy osobami początkującymi?
Jak przygotować się do malowania natryskowego?
Malowanie natryskowe można wykorzystać przykładowo krzesła. Jeśli chcemy zatem pomalować konkretny obiekt to musimy mieć pewność, że nie będzie ciągłej konieczności jego przemieszczania czy też obracania. Gdy to możliwe, najlepiej jest malowaną rzecz umieścić na podwyższeniu.
Pistolet powinien być również zawsze skierowany prostopadle do malowanej powierzchni. Jeśli powierzchnia malowania jest duża, a trzeba korzystać z natryskowego pistoletu ręcznego, to konieczne jest wykonywania pewnych i zamaszystych ruchów.
Wielkość strumienia pistoletu jest także możliwa do regulowania. Jeśli do pokrycia jest duża powierzchnia, to najlepiej aby strumień był ustawiony na maksimum, co zdecydowanie zmniejszy ilość potrzebnych ruchów. Wtedy warto także trzymać pistolet około 15 cm od powierzchni, natomiast na mniejszych obszarach najlepiej jest go odpowiednio przybliżyć.
Choć malowanie natryskowe zdecydowanie w niczym nie przypomina malowania zwykłym pędzlem, to bez wątpienia warto wykonywać przy nim podobne ruchy. Jeśli będą one odpowiednio szybkie, to farba zostanie nałożona w sposób równomierny.
Przed malowaniem powinniśmy także upewnić się, że będą sprzyjać nam odpowiednie warunki. Powierzchnia malowania powinna być czysta, pozbawiona wszelkich zabrudzeń. Ważne również, aby była sucha. Malowanie natryskowe wtedy gdy panuje wilgoć, nie jest także dobrym rozwiązaniem. Optymalna temperatura podczas wykonywania tej pracy to 15-30 °C.
Czy malowanie natryskowe jest skuteczne?
Wiele osób może jednak się zastanawiać nad tym, czy jest to w ogóle dobra i skuteczna metoda. Zdecydowanie tak, ponieważ niesie za sobą wiele zalet. Przy jej pomocy można pomalować różne przedmioty bardzo dokładnie, nie pomijając żadnych zakamarków. Malowanie natryskowe elewacji oszczędza między innymi czasu podczas malowania jakichś rur czy też zagięć, do których zazwyczaj trzeba docierać przy pomocy pędzla.
Dziś możliwe jest malowanie natryskowe drewna czy też malowanie natryskowe metalu. Możliwe jest zatem pokrywanie w ten sposób różnych powierzchni, oczywiście przy użyciu odpowiedniej farby. Może być to przykładowo farba winylowa czy też alkilowa.
Jak można przygotować się do malowania natryskowego pod względem stroju? Mamy to do czynienia z farbą, która czasem może wymknąć się spod kontroli. Warto zatem mieć na sobie obuwie robocze i długie spodnie, bądź też jakiś kombinezon. Są to oczywiście farby o chemicznych składach, dlatego można chronić swoje drogi oddechowe przy pomocy specjalnych masek, a twarz za pośrednictwem profesjonalnych gogli. Niezbędne w tej pracy będą także dobre rękawice robocze.