Lutowanie twarde rur miedzianych – poradnik i potrzebne narzędzia
Lutowanie to czynność wykonywana zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak również w warunkach domowych. Połączenie ze sobą dwóch miedzianych czy stalowych elementów jest bowiem konieczne w wielu przypadkach. Do najczęstszych należą czynności związane z naprawą instalacji elektrycznej, rynien czy konstruowania systemu grzewczego. Aby lutowanie twarde stali mogło być skuteczne należy posiadać odpowiednie narzędzia oraz wiedzę na temat prawidłowego przeprowadzania tego procesu. W tym poradniku dowiesz się najważniejszych informacji na temat lutowania twardego.
Lutowanie twarde miedzi – na czym polega?
Lutowanie twarde stanowi znacznie bardziej trwałą i wytrzymałą metodę łączenia elementów stalowych, mosiężnych czy też miedzianych. Proces ten odbywa się w temperaturze około 400 stopni, a więc dość wysokiej w kontekście topnienia. Aby przeprowadzić lutowanie rur należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi. Dobrej jakości topiki i spoiwa np. producenta Cynel stanowią dobre uzupełnienie do narzędzia głównego. W tym przypadku najlepiej sprawdza się palnik do lutowania twardego.
Lutowanie twarde miedzy przeprowadza się podobnie co w przypadku metody miękkiej. Przed spojeniem należy bowiem oczyścić wszystkie elementy, które mają zostać połączone. Zakończenia rur dopasowuje się do siebie lub do kielicha łącznika, zaś w następnym kroku końce zabezpiecza się cienkim drutem przed przesuwaniem. Wyznaczone miejsce podgrzewa się płomieniem emitowanym przez lampę lutowniczą do momentu, aż ten osiągnie barwę niebieską. Oznacza to, iż lut został stopiony. Po zakończeniu procesu lutowania należy spiłować nadmiar papierem ściernym. W lutowaniu na twardo ważnym jest, aby nie przegrzać materiału, gdyż czynność ta wpływa negatywnie na końcową jakość.
Palnik do lutowania twardego
Jednym z najlepszych narzędzi dedykowanych lutowaniu twardemu jest palnik lutowniczy. Nazywa się go również lampą lutowniczą, ze względu na charakterystyczny kształt. Lampa lutownicza składa się z palnika oraz zbiornika na gaz, a za jej pomocą można lutować zarówno stal, mosiądz czy miedź, jak również srebro i złoto. Narzędzie umożliwia pracę w wielu temperaturach do 450 stopni Celsjusza.
Bez względu na to czy chodzi o lutowanie rur miedzianych w pionie, czy też innego rodzaju metali, ważnym jest dobór odpowiedniego narzędzia. Lampy lutownicze producenta Topex to jedne z tych modeli, które zapewniają najlepsze efekty końcowe lutowania na dowolnym rodzaju materiału. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań idealnego palnika do lutowania twardego?
- moc – wysoki wskaźnik mocy oznacza możliwość lutowania grubszych elementów. Chcąc dokonać zakupu lampy lutowniczej warto postawić na narzędzie wielofunkcyjne. Na lutowanie podzespołów i drobnych przewodów zdecydowanie wystarczy 100 W, lecz dla grubszych przewodów maksymalna moc powinna być wyższa.
- regulacja płomienia – dzięki możliwości dostosowania siły płomienia możliwym jest indywidualna regulacja temperatury podczas pracy urządzenia. Regulacja płomienia sprawia, iż narzędzie może posłużyć nie tylko do lutowania.
- temperatura płomienia – lampy lutownicze Topex posiadają zapłon automatyczny, co znacząco ułatwia prace. Urządzenia oferują również maksymalną temperaturę płomienia do 1350 stopni Celsjusza. Oznacza to, iż za pomocą palnika można przeprowadzić lutowanie na różnego rodzaju materiałach.
Lutowanie twarde stali – jakich jeszcze narzędzi użyć?
Lutowanie twarde miedzy czy stali wymaga użycia specjalnych topików, które mają za zadanie zwiększyć zdolność lutu do rozpływania się i przenikania w głąb metalu. Topiki chronią również lutowany fragment przed utlenianiem. Do lutowania twardego należy również dobrać spoiwo o temperaturze topnienia powyżej 650 stopni Celsjusza np. spoiwo Cynel. Wybierając dobrej jakości elementy oraz narzędzia można mieć pewność, iż lutowanie twarde zostanie przeprowadzone w sposób skuteczny i zapewni trwałe efekty końcowe. Warto więc sięgnąć po palnik lutowniczy, topiki i spoiwa dobrej jakości, pochodzące od zaufanych producentów.