Jak się zabezpieczyć podczas pracy z azbestem?
Azbest to jedna z najbardziej niebezpiecznych substancji wykorzystywanych niegdyś w pracach budowlanych. Chociaż obecnie jego stosowanie jest zabronione, to jednak wciąż istnieją budynki wykonane z jego użyciem. W celu przeprowadzenia rozbiórki takiej konstrukcji, należy bez wątpienia zatrudnić wykwalifikowaną ekipę budowlaną, w skład której wchodzą profesjonalni pracownicy. Postępując zgodnie z tą zasadą, mamy gwarancję, że zlecone prace zostaną wykonane z należytą starannością oraz z zachowaniem wszelkich niezbędnych norm bezpieczeństwa. Decydując się na samodzielne usunięcie azbestu, ryzykujemy nie tylko wysoką karą pieniężną, ale przede wszystkim zdrowiem i życiem. Niewłaściwa ochrona lub całkowity jej brak, skutkują bowiem licznymi chorobami zagrażającymi nie tylko nam, ale również naszym najbliższym i osobom na co dzień przebywającym w naszym otoczeniu. Jak uchronić siebie i swoich pracowników przed zgubnym działaniem azbestu? Należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Planując przeprowadzenie prac mających na celu utylizację azbestu, należy pamiętać przede wszystkim o zabezpieczeniu organizmów wykonujących je osób. W tym celu, należy zadbać o zapewnienie im właściwego stroju roboczego, w którego skład wchodzą:
- pyłoszczelne, jednorazowe kombinezony ochronne, zakładane bezpośrednio na roboczy uniform;
- maski jednorazowe, które nie przepuszczają pyłu azbestowego z dróg oddechowych; w zależności od stężenia niebezpiecznych substancji, mogą to być pół-maski zaopatrzone w wymienne filtry P-3 lub maski pełne, wzbogacone o nawiew powietrza;
- rękawice chroniące dłonie przed skutkami kontaktu skóry z azbestem;
- kask ochronny i kaptur zapobiegający osadzaniu się włókien azbestowych na włosach, co mogłoby przyczynić się do ich późniejszego przenoszenia;
- gogle osłaniające oczy i uniemożliwiające dostanie się do nich pyłu azbestowego;
- ochraniacze, mające na celu dodatkowe zabezpieczenie poszczególnych partii ciała przez niebezpiecznym pyłem
Co ważne, wykonując prace w obecności azbestu, pod żadnym pozorem nie wolno ani na moment zdejmować którejkolwiek z części odzieży ochronnej. Kategorycznie zabronione jest również przechowywanie osobistych rzeczy w środowisku zanieczyszczonym, a także wynoszenie używanych wcześniej kombinezonów, masek, etc. poza teren prac. Złamanie którejkolwiek z tych zasad może skutkować różnorodnym uszkodzeniem ciała, a także narażeniem organizmu pracownika i osób bezpośrednio z jego otoczenia na przewlekłe choroby.
Skutki niewłaściwego zabezpieczenia podczas pracy z azbestem
Do głównych skutków niedostatecznego zabezpieczenia się podczas wykonywania prac przy usuwaniu azbestu należą różnorodne schodzenia. Co istotne, ich objawy mogą pojawić się dopiero po kilku, a nawet kilkudziesięciu latach. Do najczęstszych chorób wynikających z kontaktu z pyłem azbestowym należą:
- pylica azbestowa, czyli przewlekła choroba płuc mogąca doprowadzić m.in. do rozwinięcia się nowotworu oskrzeli;
- złośliwy międzybłoniak opłucnej, będący rodzajem trudnego do wykrycia nowotworu płuc
Dodatkowe metody zabezpieczenia
Poza stosowaniem specjalistycznej odzieży ochronnej przez pracowników, należy pamiętać również o bezpieczeństwie osób postronnych, nieuczestniczących w pracach bezpośrednio z azbestem, a jednocześnie wciąż narażonych na jego działanie. W tym celu, kierownik budowy powinien za każdym razem wywiesić na ogrodzeniu terenu, na którym prowadzone są prace, specjalną tablicę informacyjną dla przechodniów. Dodatkowo, zatrudniane do prac muszą niezbędnie posiadać zaświadczenie mówiące o ich zapoznaniu się z oceną ryzyka zawodowego, aktualne badania lekarskie, a także dokumenty potwierdzające uczestnictwo ekipy w szkoleniu związanym z pracami przy demontażu azbestu.
Zachowując wszystkie te zasady i postępując w zgodzie z przepisami, proces usuwania azbestowych elementów konstrukcji (np. dachów wykonanych z eternitu) będzie przebiegał bezproblemowo i bezpiecznie. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ w przeciwnym wypadku ryzykujemy życiem i zdrowiem wielu osób.