Jak dobrać odzież roboczą do pory roku?
Właściwie dobrana odzież znacząco wpływa na komfort pracy noszącej ją osoby. Pracując na świeżym powietrzu, szczególnie ważne jest wybranie takich ubrań, które ochronią pracowników przed odniesieniem ewentualnych obrażeń, a także zapewnią ochronę przed niskimi temperaturami czy deszczem i wentylację. Wybór odpowiednich ubrań roboczych leży po stronie pracodawcy, jednak w każdym przypadku warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, szukając kompletów strojów pracowniczych na cały rok. O których elementach z pewnością nie wolno zapominać? Na czym skupić się w największym stopniu? Oto najważniejsze informacje, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie: jak dobrać odzież w pracy do pory roku?
Odzież pracownicza – na co zwrócić uwagę?
Podstawową kategorią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę będąc pracodawcą i organizując odzież roboczą dla pracowników, jest pełniona w firmie funkcja i typ wykonywanej pracy. Zupełnie inaczej będzie bowiem ubrana osoba, która na co dzień do której należą obowiązki biurowe, inaczej zaś – pracująca pod gołym niebem lub spędzająca wiele godzin w samochodzie.
Jednak mimo takich różnic, istnieją elementy wspólne odzieży dedykowanej poszczególnym pracownikom. W każdym przypadku, musi być ona komfortowa, zapewniać swobodę ruchu i mieć rozmiar adekwatny do postury osoby, która ją nosi. Co więcej, warto pamiętać, że schludny i starannie uszyty strój roboczy przez okrągłe 12 miesięcy jest wizytówką naszej firmy, bowiem klienci za każdym razem zwracają uwagę na to, jak prezentuje się pracownik.
Odzież pracownicza na okres wiosny i jesieni
Wybór odzieży dla pracowników, która sprawdzi się w okresie wiosny i jesieni, to niełatwe zadanie. Taki strój musi bowiem z jednej strony chronić przed chłodem, z drugiej zaś gwarantować stałą wentylację i oddychalność skóry. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku komplet bielizny termoaktywnej. Co więcej, konieczne jest zaopatrzenie zatrudnionego pracownika w nieprzemakalną kurtkę, która z jednej strony nie będzie w żaden sposób ograniczać ruchów, a z drugiej – będzie stanowiła barierę nieprzemakalną.
W przypadku wybierania odzieży roboczej, nie można zapomnieć o właściwym obuwiu. Jeśli pracownik pełni obowiązki w pomieszczeniu zamkniętym, buty powinny być po prostu wygodne i dopasowane do zajmowanego stanowiska. Jeśli natomiast mowa o pracy w plenerze, tutaj warto zadbać o obuwie osłaniające stopy, chroniące je przed wszelkimi urazami, zimnem i wilgocią.
Poza podstawowymi elementami stroju roboczego, warto również pamiętać o akcesoriach, które podniosą komfort pracy użytkujących je osób. Ciepła, ale lekka czapka ochroni uszy i zniweluje ilość traconego ciepła, a rękawice będą doskonałym zabezpieczeniem w przypadku konieczności wykonywania jakichkolwiek prac w niskich temperaturach.
Ubranie robocze na lato
Zupełnie inaczej prezentuje się właściwy strój roboczy przeznaczony na okres letni. Słoneczna pogoda, wysokie temperatury i stosunkowo mała ilość opadów potrafią w negatywny sposób wpłynąć na wydajność pracowników. Właśnie dlatego, aby uniknąć parzeń słonecznych i zmniejszyć ryzyko udarów, podstawową zasadą jest zapewnienie pracownikom plenerowym odpowiedniego nakrycia głowy. Wykonane z przewiewnego, naturalnego materiału i chroniące oczy, kark oraz głowę, pozwolą na bezpieczną pracę na świeżym powietrzu przez wiele godzin. Odzież optymalna na lato, powinna się również charakteryzować właściwym obuwiem. Podobnie jak w przypadku nakrycia głowy, warto, aby było ono w miarę możliwości przewiewne. Oczywiście w sytuacji, gdy wykonywana praca wiąże się z kontaktem z gorącymi lub żrącymi cieczami i innymi niebezpieczeństwami.
Kurtka robocza, a pora roku
Niemniej ważna jest wierzchnia warstwa ubrania. Kurtka, bo o niej mowa, powinna zapewniać izolację cieplną, a także gwarantować widoczność pracownika, nawet po zapadnięciu zmroku. To szczególnie ważne przypadku zawodów, które wiążą się m.in. z prowadzeniem napraw na drogach czy wykonywaniem innych czynności na świeżym powietrzu w nocy. Elementy odblaskowe zamontowane na rękawach czy tylnej części kurtki mogą okazać się wówczas naprawdę bezcenne.
Jednak wbrew pozorom, kurtka przyda się nie tylko w okresie jesienno – zimowym. Również lato i wiosna coraz częściej obfitują w naszym kraju w opady deszczu, a wręcz burze. W związku z tym, kompletując ubranie robocze na cały rok, warto zadbać o okrycie wierzchnie na ten okres. Ważne, by było one lekkie i wodoodporne, bo w przeciwieństwie do kurtek jesienno-zimowych, jego głównym celem nie jest zapewnienie utrzymania stałej temperatury ciała pracownika, a jedynie ochrona przed wiatrem lub wodą.
Podsumowanie
Wybierając odzież, należy dopasować ją do konkretnych pór roku. Znaczenie w tym przypadku mają przede wszystkim panujące w danych miesiącach warunki pogodowe, ale również rodzaj pełnionych obowiązków i zajmowane w firmie stanowisko. Wszystkie te elementy razem, składają się na spójny wygląd zespołu pracowniczego, który bez wątpienia jest najlepszą wizytówką każdej firmy. Wysoki komfort ich pracy, pozytywnie wpływa na zwiększenie wydajności i pozytywne nastroje panujące wśród personelu.