Buty robocze – jak zabezpieczyć je przed przykrym zapachem i jak go usunąć?
Nieładnie pachnące buty robocze – przykry, a jednocześnie często spotykany problem wśród pracowników, którzy na co dzień wykonują swoje zadania w pozycji siedzącej lub stojącej, w obuwiu dobranym odpowiednio do specyfiki danego stanowiska. Wiele osób zastanawia się, co zrobić, żeby buty nie śmierdziały? Jak pozbyć się na dobre uciążliwego zapachu?
Aby dopasować odpowiednią metodę do zniwelowania nieprzyjemnego zapachu butów roboczych warto wiedzieć, skąd bierze się ta woń. Odpowiada za nią przede wszystkim wilgoć panująca we wnętrzu obuwia, a także podwyższona temperatura. To idealne środowisko dla rozwoju bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, których obecność odpowiada za przykry zapach. Dodatkowo niewłaściwa pielęgnacja obuwia i brak możliwości ich całkowitego wysuszenia również wpływają na pojawienie się przykrego zapachu. Jak zabić bakterie w butach, ale przede wszystkim jak usunąć przykry zapach z butów i dodatkowo zabezpieczyć obuwie przed występowaniem tej sytuacji w przyszłości?
Jak usunąć przykry zapach z butów roboczych? 5 sprawdzonych sposobów
Sposobów na to, jak pozbyć się smrodu z butów, jest naprawdę wiele – mogą się one opierać na wykorzystaniu gotowych produktów antybakteryjnych, a także na zabiegach pielęgnacyjnych samego obuwia. Oto kilka przykładów działań, które pomogą rozwiązać problem śmierdzących butów roboczych:
- przede wszystkim obuwie robocze powinno być porządnie wysuszone po każdym użyciu. Oznacza to konieczność ustawiania butów po zakończonej pracy w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu. Pozostawianie obuwia w wilgotnych warunkach, ze skarpetami czy ocieplaczami wciśniętymi w ich wnętrze sprawi, że poziom wilgoci będzie w nich narastać – a to sprawia, że użytkowanie butów staje się nieprzyjemne, a wydobywająca się z nich woń przypomina wspomniany wcześniej zapach stęchlizny.
- Kolejnym sposobem na zapobieganie występowania przykrego zapachu wydobywającego się z butów roboczych jest noszenie specjalnych wkładek. Niektóre z nich mają powłokę zawierającą antybakteryjne cząsteczki węgla, inne z kolei są produkowane z wykorzystaniem środków bakterio- i grzybobójczych. Specjalistyczne wkładki do butów roboczych, pochłaniające zapachy i wilgoć, a także wspomagające walkę z bakteriami i drobnoustrojami, to konieczny element wyposażenia każdego pracownika – zwłaszcza osób wykonujących prace fizyczne. Co jeszcze pomoże na śmierdzące buty?
- Kolejnym sposobem jest zastosowanie pochłaniacza zapachów i wilgoci do butów. To produkt, który składa się najczęściej z plastikowej obudowy i chłonnego wkładu (także z zawartością cząsteczek węgla). Pochłania on wilgoć, dzięki czemu niweluje nieprzyjemny zapach. Pozostawiony w butach na całą noc sprawi, że rano będą suche i świeże – gotowe do ponownego założenia.
- Aby utrzymać efekt suchych stóp (co jednocześnie pozwala utrzymać suchość butów, czyli warunki, w których bakterie nie mają szans się rozwinąć), można stosować specjalne preparaty antyperspiracyjne. Są dostępne w kremach, w formie aerozolu, żelu lub sztyftu. Smaruje się nimi (lub spryskuje) podeszwy stóp, a wówczas zawarte w nich składniki ograniczają pracę gruczołów potowych, co pozwala utrzymać zarówno stopy, jak i buty, w suchości.
- Istnieją również domowe sposoby na to, jak usunąć przykry zapach z butów – nie tylko tych roboczych, ale również zimowych bądź letnich, które przeleżały kilka sezonów w wilgotnych warunkach. Obejmują one najczęściej wykorzystanie herbaty w torebkach lub sody oczyszczonej. Pierwszy sposób, czyli umieszczenie na całą noc bądź na kilka dni torebek z herbatą we wnętrzu butów sprawi, że po tym czasie będą one suche, a także pozbawione przykrego zapachu. Zarówno torebka, jak i suszone liście herbaty zaabsorbują bowiem całą wilgoć. Soda oczyszczona wsypana do butów pomoże natomiast pozbyć się bakterii – po jednej nocy lub kilku dniach wystarczy jedynie usunąć ją za pomocą odkurzacza i już – buty są gotowe do ponownego założenia.
Co na śmierdzące buty sprawdzi się najlepiej, czyli zacznij od podstaw
Często powodem gromadzenia się nadmiernej wilgoci w butach jest nieprawidłowe dopasowanie samych butów do warunków panujących w danym miejscu pracy oraz do pory roku. Nie każdy pracodawca zaprząta sobie głowę sezonową wymianą odzieży – w lecie na oddychającą i zapewniającą odpowiednią wentylację, a zimą – wodoodporną i odpowiednio ocieploną. Tak więc rozmowę o tym, co zrobić, żeby buty nie śmierdziały, trzeba zacząć od pytania, jak dopasować buty do pory roku?
Szukając oszczędności, szczególnie przy większej liczbie etatowych pracowników, właściciele firm szukają tańszych odpowiedników dobrych, markowych ubrań i akcesoriów roboczych oraz ochronnych. To podstawowy błąd, ponieważ dużo tańsze modele oznaczają przede wszystkim zastosowanie znacznie gorszej jakości materiałów i komponentów. Takie mogą nie tylko nie posiadać odpowiednich certyfikatów i atestów, ale również nie będą charakteryzować się zbyt dużą trwałością, odpornością, a przede wszystkim – nie zapewnią stopie odpowiednich warunków do długiej, ciężkiej pracy.
Zamiast pytać, jak pozbyć się smrodu z butów, zapytaj najpierw, jakie buty potrzebuje Twój pracownik na okres wiosenno-letni, a jakich ma okres jesienno-zimowy? W pierwszym przypadku możesz postawić na zapewniające odpowiednią wentylację i odprowadzenie wilgoci trzewiki robocze i półbuty lub spełniające wszystkie kryteria BHP sandały robocze. Zmniejszona ilość zabudowanej powierzchni poprawi wentylację i odprowadzenie wilgoci, poprawiając komfort oraz położenie stopy w butach. Analogicznie należy dobierać obuwie na zimę – ocieplenie zagwarantuje komfort, a wodoodporna powłoka zewnętrzna zapobiegnie przedostawaniu się nadmiernej ilości wody do środka. Dzięki temu środowisko wewnątrz buta nie ulegnie znaczącej zmianie. W ten sposób również dużo łatwiej można zadbać o utrzymanie suchości i czystości butów roboczych. Warto pamiętać również o trzecim podstawowym rodzaju obuwia – do terenów o dużym zawilgoceniu zdecydowanie lepiej jest wybrać buty wykonane z trwałego PCV lub gumowce, dzięki którym pracownik nie będzie miał kłopotów z suszeniem obuwia po skończonych zajęciach.
Jak usunąć przykry zapach z butów raz na zawsze?
Nie będziemy Cię oszukiwać – nie istnieją sposoby na to, jak pozbyć się smrodu z butów raz na zawsze bez pamiętania o ich odpowiedniej, codziennej pielęgnacji. Wymienione wcześniej, sprawdzone sposoby, będą skuteczne tylko i wyłącznie wtedy, gdy będą stosowane regularnie. Bakterie powodowane nadmierną wilgocią namnażają się bez przerwy, jeśli tylko znajdą dla siebie optymalne środowisko – ciepłe i wilgotne, właśnie takie, jakie panuje w zaniedbanych butach roboczych. Na szczęście wybierając odpowiedni rodzaj obuwia problem z jego ciągłym zawilgoceniem będzie nieco mniejszy. Szczególnie jeśli do butów roboczych będziesz ubierać skarpetki wykonane z naturalnych, a nie ze sztucznych materiałów, jak stuprocentowa bawełna lub specjalistyczne skarpetki, przeznaczone właśnie do noszenia w butach ochronnych.
Poza omówionymi sposobami można zastosować też kilka środków odświeżających, dzięki którym buty przypomną sobie o czasach swojej świetności. Wśród najczęściej proponowanych rozwiązań znajduje się wkładanie do butów skórki od cytryny lub pomarańczy, która rozprowadzi w butach przyjemną, cytrusową woń. Podobnie sprawdzi się zmięta czarno-biała gazeta, skropiona ulubionymi olejkami zapachowymi, którymi „najdą” materiały, z jakich wyprodukowane zostały buty. Zamiast olejku można zastosować ocet, niszczący wszystkie inne zapachy i następnie odparowujący. Środkami spożywczymi, skutecznie absorbującymi wilgoć, poza sodą oczyszczoną, jest kawa oraz kwas borny. Pozbyć się wilgoci z butów możesz również za pomocą łatwo dostępnych woreczków z żelem krzemionkowym. Ostatecznie, kiedy wszystko inne zawiedzie, możesz wykorzystać włożony do skarpety żwirek dla kota, który również doskonałe pochłania wilgoć.
Jakikolwiek sposób wybierzesz na to, co zrobić, żeby buty nie śmierdziały, pamiętaj, żeby dbać o nie przez cały czas ich użytkowania.
Podsumowanie
Konieczność szukania sprawdzonej metody na to, co zrobić ze śmierdzącymi butami to przykry problem, który dotyczy niemal każdego pracownika, zwłaszcza pracowników fizycznych i produkcyjnych, zmuszonych wykonywać swoje zadania w niesprzyjających, wilgotnych warunkach bądź przy wysokiej temperaturze. Istnieje wiele sposobów na to, aby zapobiegać takim sytuacjom – służą do tego preparaty do stóp o właściwościach antyperspiracyjnych, a także specjalistyczne wkładki pochłaniające wilgoć i niwelujące bakterie. Można wykorzystać także domowe sposoby na to, jak usunąć przykry zapach z butów – torebki herbaty lub soda oczyszczona doskonale zdają egzamin. Taką samą rolę spełni pochłaniacz zapachów i wilgoci do butów, natomiast najważniejszym zaleceniem, którego należy bezwzględnie przestrzegać, jest regularne i całkowite osuszanie butów roboczych.