Buty dla kucharza – jakie obuwie dla gastronomii?
Każda branża, niezależnie od rodzaju wykonywanych czynności musi spełniać określone wymagania w zakresie BHP. Dotyczy to zarówno pracodawców, jak i pracowników. Nieprzestrzeganie i łamanie zasad Bezpieczeństwa i Higieny wiąże się z konsekwencjami przewidzianymi w Kodeksie Pracy. Wizja otrzymania kary nie powinna być jednak jedyną pobudką postępowania zgodnego z prawem. Wszelkie zaniedbania mogą się bowiem odbić na zdrowiu, a nawet życiu pracowników lub osób powiązanych z danymi usługami. Gastronomia to specyficzne miejsce pracy. Higiena w takich miejscach to oczywiście aspekt, który nie podlega dyskusji. Należy jednak pamiętać również o zagrożeniach, które dotyczą bezpośrednio pracowników. W przypadku osób pracujących na stanowisku kucharza, oprócz odzieży ochronnej główną rolę gra także obuwie. Musi ono spełniać kilka ważnych funkcji, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort w pracy. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze obuwia do gastronomii?
Podeszwa – kluczowy aspekt
Podeszwa to najważniejszy element obuwia przeznaczonego do pracy w gastronomii. Przy wyborze butów, to właśnie jej należy poświecić najwięcej uwagi. Podłoga w kuchni często jest wilgotna lub ubrudzona różnego rodzaju substancjami. Rozlana woda lub – co gorsza – olej, mogą doprowadzić do poślizgnięcia się i upadku. Dlatego też kucharz powinien zaopatrzyć się w obuwie posiadające antypoślizgową podeszwę. Przykładem takich butów są różnego rodzaju klapki gumowe, posiadające podeszwę o odpowiednich właściwościach. Dodatkowo powinna być ona w miarę wysoka, zwłaszcza w przypadku obuwia niewykonanego w całości z gumy. Pozwoli to uniknąć przemoczenia się cholewek lub dostania cieczy do środka buta.
Materiał obuwia dla gastronomii
Materiał wykorzystany do wykonania obuwia kuchennego powinien posiadać właściwości szybkoschnące lub być całkowicie odporny na wodę. Tutaj sprawdzą się szczególnie buty wykonane z tworzywa EVA. Jest to specjalna pianka, której struktura cechuje się zamkniętokomórkową strukturą. Jej właściwości to przede wszystkim odporność na niskie i wysokie temperatury oraz na nasiąkanie wodą. Dodatkowo jest to tworzywo, które wykazuje wysoką łatwość czyszczenia, dzięki czemu wszelkie zabrudzenia można bez problemu usunąć i uniknąć rozwijania się bakterii i grzybów. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są czubki butów. Kucharz nierzadko ma do czynienia z wrzątkiem lub rozgrzanym olejem. W przypadku rozlania takich substancji istnieje wysokie ryzyko poparzenia palców u stóp, dlatego też należy wybrać obuwie ze wzmocnionymi czubkami z materiału o odpowiednich właściwościach.
Wygoda w pracy
Wygoda w pracy jest niezwykle istotna. Stanowisko kucharza wiąże się zazwyczaj z nawet kilkunastogodzinnymi zmianami spędzanymi na nogach. Warto zatem wybrać obuwie, które będzie wygodne i komfortowe. But powinien cechować się miękkością i elastycznością, a przy tym zapewniać stopie amortyzację i ochronę. Wkładka musi być odpowiednio wyprofilowana i dopasowana do kształtu stopy. Warto też zwrócić uwagę na masę buta. Ze względu na to, że praca w kuchni wiąże się także z częstym przemieszczaniem, obuwie powinno być w miarę lekkie i nie spadać z nogi. Kucharze często wybierają klapki z paskiem dwufunkcyjnym przekładanym na piętę. Zabezpiecza on przed ześlizgnięciem się buta ze stopy, co zapewnia swobodę w poruszaniu się i komfort pracy.
Należy pamiętać, że BHP w pracy to temat ważny i nie należy lekceważyć określonych zasad. Obuwie kucharza to jeden z ważniejszych czynników wpływających na komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo na stanowisku. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na jakość obuwia i jego właściwości.