Odzież i wyposażenie sprzątaczki
Niemal każdy praca obarczona jest swoistym ryzykiem zawodowym, dotyczy to również osób pracujących na stanowisku sprzątaczki. Jest ona nieuchronnie związana z następstwami wynikającymi m.in. z: przebywania w pełnych kurzu pomieszczeniach biurowych (co może wiązać się z podrażnieniem układu oddechowego i oczu oraz wystąpieniem alergii), wykonywaniem pracy na wysokościach (np. mycie okien, wieszanie zasłon) która obarczona jest ryzykiem upadku na niższy poziom, prac porządkowych w pomieszczeniach, w których może dojść do zakażenia pasożytami, czy też przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego na które wpływ ma ciężar dźwiganego przedmiotu, jak i sposób jego podnoszenia oraz kontakt ze środkami do dezynfekcji, które mogą powodować alergie, poparzenia skóry lub/i podrażnienia układu oddechowego.
Lista ewentualnych zagrożeń jest oczywiście znacznie dłuższa…jednak dzięki odpowiedniej ochronie jaką zapewnia np. uniform dla sprzątaczki oraz inne środki ochrony indywidualnej dla sprzątaczki, jesteśmy w stanie zminimalizować ewentualne zagrożenia dla zdrowia do zera.
Ubrania dla sprzątaczek: Pracodawco czy pamiętasz o swoich obowiązkach?
Zanim przejdziemy do listy niezbędnych akcesoriów, w które powinna być wyposażona każda osoba zatrudniona na stanowisku sprzątaczki, należy podkreślić jedną, nadzwyczaj istotną rzecz. Mianowicie, Drodzy Pracodawcy, to właśnie na Was spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom niezbędnej do wykonywania pracy odzieży ochronnej.
Środki ochrony indywidualnej dla sprzątaczek powinny być zagwarantowane pracownikom nieodpłatnie tzn. żaden z nich nie powinien pokrywać kosztów zakupu odzieży, obuwia ani sprzętu w drodze przymusu, czy też dobrowolnie. W przypadku, gdy zakupują oni niezbędny ekwipunek we własnym zakresie należy wypłacić im ekwiwalent za odzież roboczą dla sprzątaczki, którego wysokość powinna być zgodna z aktualną ceną rynkową zakupionych produktów. Pracodawca nie może także kierować się wówczas własnym zyskiem i proponować pracownikom potrącenia poniesionych przez niego kosztów zakupu ubrania dla sprzątaczek z pensji pracownika, gdyż jest to działanie wbrew obowiązującemu prawu.
Mundurki dla sprzątaczek, okulary ochronne dla sprzątaczek – niezbędne środki ochrony indywidualnej dla sprzątaczki
Obowiązek zapewnienia odzieży ochronnej dotyczy przede wszystkim stanowisk, na których odzież własna pracownika mogłaby ulec zniszczeniu, czy też zabrudzeniu lub wówczas, gdy obowiązek ten nałożony jest przez wymagania sanitarne bądź BHP.
Dla zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, każda osoba na stanowisku sprzątaczki powinna być wyposażona w:
- fartuch roboczy – uniform dla sprzątaczki może stanowić np. bawełniany fartuch ochronny z długim lub krótkim rękawem, czy też wykonana z poliestru „tunika” z kieszeniami;
- beret, czepek lub chustkę na głowę;
- ochronne rękawice gumowe – przydadzą się zwłaszcza przy kontakcie ze żrącymi detergentami oraz innymi pełnymi chemii środkami czystości.
- profilaktyczne obuwie tekstylne – np. gumowe buty a’la chodaki z przekładanym przez piętę paskiem;
- w pełni wyposażony wózek serwisowy i wiadro z wyciskarką;
- okulary ochronne dla sprzątaczek – tego typu środki ochrony indywidualnej dla sprzątaczki zalecane są zwłaszcza w miejscach z dużym zapyleniem;
- stelaż na odpady z otwieraną pokrywą;
- niezbędne dobrze oznaczone (!!) środki czystości;
- narzędzia ułatwiające wykonywanie zleconych prac np. drabina, amortyzator, myjka, mop do podłóg, szczotka etc.
Choć niezbędna odzież ochronna dla sprzątaczek w szkole, hotelu, czy dozorców nieco się od siebie różni, to w każdym z przypadków jej nadrzędną funkcją jest ochrona zdrowia i zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi, dlatego bez wątpienia warto o to zadbać.