Wyposażenie warsztatu – pięć najbardziej potrzebnych narzędzi

Bez względu na przeznaczenie, warsztat samochodowy czy ślusarski pozwala na dokonywanie napraw i ulepszanie istniejących już konstrukcji w najbardziej dogodnych dla właściciela i klienta warunkach. Narzędzia warsztatowe to natomiast elementy, bez których takie miejsce nie mogłoby funkcjonować. Część z nich traktuje się jako wyposażenie dodatkowe, którego obecność nie jest obowiązkowa, jednak zdecydowanie ułatwia codzienną pracę mechaników. Istnieją jednak takie narzędzia warsztatowe, które stanowią podstawowe wyposażenie warsztatu i są w nim absolutnie niezbędne. To, które z nich znajdą się w których kategoriach zależy w dużej mierze od przyzwyczajeń i nawyków pracowników, a także od charakteru pełnionych przez nich obowiązków. Istnieją jednak takie narzędzia, które są niezwykle potrzebne niemal za każdym razem i bez których trudno byłoby się obyć w dowolnym warsztacie. Oto pięć takich najbardziej potrzebnych narzędzi, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu.

Narzędzia warsztatowe

Tablica narzędziowa

Podstawą każdej udanej pracy jest porządek panujący wokół wcześniej przygotowanego stanowiska. Łatwy dostęp do niezbędnych narzędzi, doskonale opracowane ułożenie poszczególnych akcesoriów i narzędzi warsztatowych, bezkolizyjna ścieżka, dzięki której poruszanie się podczas pracy będzie nie tylko efektywne, ale również komfortowe – wszystkie te elementy wspólnie tworzą najlepsze możliwe warunki pracy na każdym stanowisku. Warsztat samochodowy, ślusarski czy stolarski to miejsca, w których oprócz wspomnianej wygody ogromne znaczenie ma również bezpieczeństwo. Aby móc zadbać o oba te aspekty jednocześnie, z pewnością warto wyposażyć warsztat w tablicę narzędziową. Narzędzie to pomoże utrzymać ład w każdym warsztacie i zagwarantuje, że niezbędne akcesoria zawsze będą czekały na swoim miejscu.

Na rynku dostępne są różne tablice narzędziowe. Najprostsze wykonane są z kawałka metalu, do którego można w różny sposób przymocować wszystkie najważniejsze narzędzia warsztatowe. Niektóre z nich, producenci dodatkowo wzbogacają o przegródki i specjalne stelaże, dzięki czemu pojedyncza tablica mieści jeszcze więcej akcesoriów, wciąż zajmując na ścianie tę samą ilość miejsca.

Wieszaki na narzędzia warsztatowe

Ich funkcja jest analogiczna do tablic, jednak w przeciwieństwie do nich, wieszaki na narzędzia często pozwalają swoim użytkownikom na lepsze rozplanowanie przestrzeni na ścianie. Duża liczba różnej wielkości haczyków doskonale sprawdzi się tam, gdzie na co dzień wykorzystywane są narzędzia o różnych gabarytach. Wieszaki na narzędzia mogą występować zarówno w formie jednorodnej tablicy z wypustkami o różnej wielkości, jak i jako pojedyncze elementy umożliwiające powieszenie na ścianie konkretnego narzędzia i akcesorium. To, na jaki typ wieszaka na narzędzia warsztatowe zdecyduje się kupujący, zależy przede wszystkim od charakteru prowadzonego przez siebie warsztatu, a także od rodzaju wykonywanych w nim regularnie prac.

Skrzynka narzędziowa

Podobnie jak w przypadku tablicy narzędziowej, jej główną funkcją jest utrzymywanie porządku i ładu w każdym warsztacie. Dodatkowo jednak, skrzynka narzędziowa pozwala na bezproblemowy transport wszystkich narzędzi w dowolne miejsce. Lekka i poręczna, składająca się z wielu oddzielnych komór, przegródek i dodatkowych wkładów, w stosunkowo niewielkiej kubaturze mieści naprawdę wiele narzędzi warsztatowych.

W zależności od wymiarów, skrzynki narzędziowe mogą być wykonane z lekkiego i praktycznego plastiku albo z metalu, który dodatkowo chroni przewożony sprzęt. Niektóre z nich mają również kółka, dzięki czemu możliwe staje się przewożenie nawet najcięższych narzędzi warsztatowych czy innych elementów wyposażenia warsztatu. Wybór skrzynki narzędziowej powinien być gruntownie przemyślany i uzależniony od dokładnego charakteru prac wykonywanych przez pracowników danego warsztatu.

Klucze warsztatowe

Klucze warsztatowe to bez wątpienia jedne z elementarnych narzędzi w każdym profesjonalnym warsztacie. W zależności od zastosowania, poszczególne klucze różnią się od siebie sposobem wykonania i wyglądem. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie razem stanowią podstawowe wyposażenie np. warsztatu samochodowego.
Wiele z nich można dziś znaleźć zarówno w sklepie internetowym z narzędziami, jak i w punktach stacjonarnych dedykowanych konkretnym rodzajom warsztatów (np. warsztatowi stolarskiemu czy ślusarskiemu). Wśród kluczy warsztatowych można znaleźć m.in. klucze nasadowe, nastawne, sześciokątne czy płaskie, a każdy z nich znajdzie zastosowanie w przypadku wykonywania innych prac konstrukcyjno-naprawczych. Klucze oczkowe sprawdzą się doskonale w trudnodostępnych miejscach, zaś fajkowych dwustronnych nie może zabraknąć w warsztacie samochodowym. Klucze płaskie to natomiast niezbędne wyposażenie każdego warsztatu ślusarskiego.

Narzędzia pneumatyczne

Kolejną grupą narzędzi, którą bez wątpienia warto mieć w warsztacie, są narzędzia pneumatyczne. Zasada ich działania opiera się na wykorzystaniu siły sprężonego powietrza, dzięki której wykonanie niezbędnych prac jest znacznie prostsze. Do narzędzi pneumatycznych, które z pewnością pomogą w wykonaniu bardziej wymagających robót, zalicz się m.in. wiertarkę pneumatyczną i klucz udarowy. Zwłaszcza ten drugi znajdzie zastosowanie w niemal każdym warsztacie samochodowym, służy bowiem do odkręcania i przykręcania kół. Znacznie mniejsze elementy, takie jak noże, sprężyny czy przewody, przydają się za to w sytuacji, gdy konieczne jest cięcie szyby (np. w warsztacie samochodowym czy ślusarskim).

Podsumowanie

Profesjonalny warsztat powinien być doskonale wyposażony we wszystkie niezbędne narzędzia. Ich właściwe ułożenie, niezakłócające w żaden sposób codziennej pracy, jest pierwszym krokiem do wzrostu efektywności pracowników. Pomogą w tym m.in. tablice i skrzynki narzędziowe, które znaleźć można w wielu internetowych sklepach z narzędziami. Podobną funkcję spełniają też różnorodne wieszaki na narzędzia, które jednak, w przeciwieństwie do tablic czy skrzyń, dedykowane są akcesoriom o znacznie większych gabarytach. Klucze narzędziowe różnią się między sobą w zależności od charakteru warsztatu, w którym są wykorzystywane. Wszystkie one pomagają jednak dokładnie dokręcić i wykręcić wybrane, zarówno wielkie, jak i miniaturowe elementy.

Udostępnij lub zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *