Letnie buty robocze – przekrój ofert i najpopularniejszych rozwiązań
Buty robocze to bardzo ważna dla pracownika część garderoby. Robocze obuwie ma za zadanie chronić stopy przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, elektrycznymi czy termicznymi. Innego obuwia powinni używać pracownicy zewnętrzni, a innego wewnętrzni. Podobnie inne buty powinno nosić się w chłodne i deszczowe dni, a inne podczas wakacyjnych upałów. Warto więc dowidzieć się, z jakich rozwiązań można skorzystać podczas kupowania butów roboczych na lato.
Jaki rodzaje butów roboczych wybrać? Obuwie bezpieczne, ochronne i zawodowe
Przed wyborem jakichkolwiek butów roboczych pracownik i pracodawca (jeśli to on dostarcza obuwie) muszą wiedzieć, jakie normy powinno spełniać obuwie w danym miejscu pracy. Wymagania butów bezpiecznych powinny spełniać normę EN 345-1 i dodatkowo zapewniać ochronę przed maksymalnym uderzeniem 200 J oraz zgnieceniem o wartości 10kN. Parametry obuwia ochronnego określa z kolei norma EN 346-1 i w tym wypadku ochrona przed maksymalnym uderzeniem powinna wynosić 100 J i zgnieceniem 10 kN. Obuwie zawodowe natomiast odpowiada normie EN 347-1 i nie ma wymogu jak w poprzednich wariantach posiadania podnoska metalowego. Powinno natomiast zapewniać podeszwę odporną na przebicie 1100 N, zamknięty obszar pięty i nieprzepuszczalność na wodę. Obuwie robocze, a zwłaszcza bezpieczne powinno mieć specjalnie wykonaną, antypoślizgową poliuretanową podeszwę. Tego typu letnie buty robocze powinni wybrać pracownicy na stanowiskach, na których występują czynniki niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia i życia człowieka. Z kolei w pracach magazynowych, gdzie istnieje ryzyko upuszczenia ciężkiego obiektu na stopę, sprawdzą się buty robocze ochronne z podnoskiem kompozytowym. Buty zawodowe mogą być natomiast stosowane do użytku codziennego, w miejscach pracy, w których nie ma styczności z czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, czy elektrycznymi i dodatkowa ochrona nie jest wymagana.
Letnie buty robocze – na co zwrócić uwagę?
Latem większość pracowników decyduje się na zamianę dotychczasowego obuwia pracowniczego na letnie buty robocze. To dobry krok, przede wszystkim dlatego, że w innym wypadku stopa może ulec odparzeniom lub przegrzaniu. To uniemożliwi dalsze wykonywanie pracy lub obniży jej jakość bądź doprowadzi pracownika do niedyspozycji na dłuższy okres. W związku z tym należy zadbać o to, by zatrudniony miał obuwie dostosowane do określonych warunków pracy. Wśród letnich butów roboczych można wyróżnić m.in. sandały, trzewiki i półbuty. Na ogół wykonywane są ze skóry, zamszu, materiałów syntetycznych i gumy. Obuwie pracownicze na lato powinno być oddychające. Warto więc zwrócić uwagę na to, by wyściółka była higroskopijna z przewiewnej tkaniny. Taka struktura buta zapobiegnie otarciom i nadmiernej potliwości stopy. Jeśli stanowisko pracy na to pozwala, to warto zaopatrzyć się w buty, które dodatkowo posiadają otwory zwiększające wentylację. Najlepiej, by cholewka była wykonana z mikrofibry, co umożliwi przepuszczanie wilgoci na zewnątrz, a jednocześnie nie wpuści wody z zewnątrz do środka buta. Podeszwa ponadto powinna absorbować energię w pięcie, być antystatyczna, antypoślizgowa i olejoodporna.
Taki dobór butów roboczych na lato zapewni bezpieczeństwo, wygodę i trwałość. Inwestycja w wielofunkcyjne obuwie robocze może być korzystna, zwłaszcza w przypadku, gdy pracownik nie zawsze obsługuje to samo stanowisko. Ponadto w sytuacji zmiany pracy lub awansu nigdy nie wiadomo, jakie obuwie będzie tym razem potrzebne. Dlatego najlepiej wybrać to, które spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i wydaje się najbardziej uniwersalne.